baza materiałów > zabawy i ćwiczenia
Kategoria: ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Podkategoria: ZESTAWY OGÓLNE - W SALI
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [051]
1. Marsz po okręgu koła.

2. Straż pożarna - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Dzieci tworzą pary. Stają jedno za drugim. Stojący z tyłu kładzie ręce na biodrach stojącego z przodu - są to "samochody strażackie". Na hasło "do pożaru", dzieci "samochody" drobnymi krokami biegną w wyznaczonym kierunku. Na hasło "sygnał", zatrzymują się. Zwracają twarzami do siebie, klaszczą w dłonie, równocześnie naśladując głos syreny strażackiej "uuu..."

3. Samoloty - ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Nauczycielka wyznacza przy pomocy szarf "lotnisko". Na pozostałej powierzchni dzieci zajmują dowolne miejsca. Ręce - "skrzydła" wyciągają na boki i na sygnał "start" drobnymi krokami przemieszczają się w określonym kierunku. Na hasło "lądujemy na lotnisku" biegną w wyznaczone miejsce, opuszczają powoli ręce, przechodzą do przysiadu.

4. Tunel - zabawa z elementem czworakowania.
Dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa tworzy tunel. Dzieci jedno obok drugiego, opierają dłonie na dywanie, unoszą biodra do góry. Pozostałe tworzą pociąg i na czworakach przechodzą przez tunel.

5. Na przystanku - ćwiczenie tułowia.
Dzieci stoją w rzędzie w niewielkich odległościach między sobą "na przystanku", wypatrują czy nadjeżdża autobus. Robiąc daszek nad oczami spoglądają raz w lewo, raz w prawo, wykonując skręty tułowia. Starają się nie odrywać nóg od podłogi.

6. Mostek - zabawa z elementem równowagi.
Nauczycielka układa dwie skakanki równolegle do siebie "mostek". Dzieci idą przez "mostek", starając się nie spaść z niego. Stawiają stopy w taki sposób, żeby nie nadepnąć na skakankę.

7. Policjant - zabawa z elementem biegu.
Dzieci "samochody" otrzymują małe koło, które trzymają w rękach przed sobą "kierownice". Zostają podzielone na dwie grupy, zajmując miejsca po przeciwnych stronach dywanu. Nauczycielka pełni funkcję policjanta. Zwraca się twarzą do pierwszej grupy, unosi rękę do góry "samochody jadą", druga ręka wyciągnięta w bok, pozostają w miejscu. Następnie odwraca się w przeciwną stronę i powtarza ćwiczenie.