baza materiałów > zabawy i ćwiczenia
Kategoria: INNE
Podkategoria: ZABAWY KOMUNIKACYJNE
Dla kogo przeznaczony jest chodnik - dla kogo ulica?
Nauczycielka umieszcza na tablicy planszę przedstawiającą fragment miasta.

Dzieci nazywają elementy przedstawione na planszy (szczególną uwagę należy zwrócić na chodnik i ulicę). Rozmawiają na temat różnych sytuacji przedstawionych na planszy:

•   przechodzenie w wyznaczonych miejscach
•   kierowanie ruchem drogowym przez policjanta
•   znaczenie znaków drogowych

Następnie dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Każde dziecko ma przed sobą ilustrację z narysowanym chodnikiem i ulicą. Ilustracja jest odwrócona w taki sposób, żeby była niewidoczna. Przed każdą ilustracją znajdują się trzy sylwety ludzi i pojazdów wycięte ze starych czasopism. Na polecenie nauczycielki, dzieci odwracają ilustracje i przyklejają na nie w odpowiednich miejscach swoje elementy. Po zakończonej pracy każdy opisuje swoją pracę. Wyciąga odpowiednie wnioski.

uwaga:
Sylwety mogą przedstawiać pojazdy jedno i dwuśladowe: kobietę z wózkiem, dziecko z hulajnogą, pana z psem.