pomoce > katalog haseł
ABCDFGHJKLŁMNOPRSŚTUWZŻ
wszystkie alfabetyczniewszystkie wg ostatnio dodanych

znalezionych: 9, strona 1 z 1
[+]
bazyliszek zielony
berberys
Beskid Sądecki
Białowieski Park Narodowy
bizon amerykański
bocian
borówka brusznica
bóbr
 Zwierzę zaliczane do gryzoni żyjące na terenach zwanych żerowiskami. Jest pod ochroną. Osiąga długość około 150 centymetrów łącznie z ogonem. Waży do 35 kilogramów. Ma opływowe kształty i płaski ogon, który stanowi dużą pomoc podczas pływania. Jego przednie dobrze rozwinięte kończyny ułatwiają poruszanie się po lądzie. Tylne, w których palce połączone są specjalną błoną ułatwiają pływanie. Jest roślinożerny. Zjada korę drzew, liście, gałązki wierzby, leszczyny i brzozy. Nie gardzi też ziołami i trawą. Świetnie czuje się w wodzie. Może przebywać pod nią do kilkunastu minut. Ma ostre zęby, którymi ścina gałęzie i drzewa. Samodzielnie buduje sobie dom - żeremia. Bobry są wspaniałymi budowniczymi. Potrafią zbudować mocne tamy wykorzystując patyki, gałęzie oraz muł. Bardzo o nie dbają. W przypadku wysokiego poziomu wody mogącego spowodować ich zniszczenie robią w nich otwory, którymi woda przedostaje się nie powodując uszkodzenia tamy. Późną wiosną rodzą się małe bobry. Opiekują się nimi rodzice. Bobry żyją w gromadach (do dziesięciu osobników).

bursztyn

odwiedzin: 20910133