pomoce > katalog haseł
ABCDFGHJKLŁMNOPRSŚTUWZŻ
wszystkie alfabetyczniewszystkie wg ostatnio dodanych

znalezionych: 4, strona 1 z 1
[+]
katolicyzm
kościół
 1. Kościół katolicki - p. katolicyzm

2. W religii chrześcijańskiej (np. w katolicyźmie) bydynek przeznaczony do odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów i modlitwy. Budownictwo kościelne datuje się od IV w., wcześniej były kościoły domowe oraz kaplice w katakumbach. Główne części kościoła:
• kruchta (przedsionek, dawniej nazywany "babińcem")
• środkowa część, w której gromadzą się wierni czyli nawa
• transept - nawa poprzeczna oddzialająca prezbiterium od reszty kościoła
• prezbiterium - przestrzeń przeznaczona dla duchowieństwa oraz służby liturgicznej - z centralnym miejscem jakim jest ołtarz
• kaplice.

Wybrane kościoły rzymskokatolickie:
Kraków - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Sanktuarium związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej w 2000r., która była głosicielką kultu Bożego Miłosierdzia. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia obejmuje:
Kaplicę św. Józefa przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia - jednonawowy, neogotycki kościół, wzniesiony w latach 1889-1893. W ołtarzu bocznym umieszczony został obraz Chrystusa Miłosiernego z 1944 r. namalowany przez Adolfa Kazimierza Hyłę oraz grób św. siostry Faustyny.
• nowoczesną bazylikę, wybudowaną w latach 1999-2002, której konsekracji dokonał papież Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r. (może pomieścić 5 tys. osób).

Bielsk Podlaski - Kościół p.w. Matki Bożej z Góry Karmel oraz budynki poklasztorne
Kościół powstał w I połowie XVII w., po sprowadzeniu do Bielska karmelitów trzewiczkowych. W II połowie XVIII w. kościół i klasztor zniszczył pożar. Wzniesiono nowy kościół, ale niedługo potem, na przełomie XVIII i XIX w. władze pruskie przeniosły karmelitów w inne miejsce (do Wąsosza). Budynki klasztorne zajęło wojsko, część przekazano na cele więziennictwa. Natomiast kościół do ok. 1838 r. użytkowali unici z parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie pełnił on funkcję prawosławnej cerkwii garnizonowej, a w 1866 r. został wyświęcony jako sobór św. Trójcy. W 1921 r. kościół został zwrócony prawowitym właścicielom czyli rzymskim-katolikom. Budynki poklasztorne nadal pełniły funkcję aresztu powiatowego, a w latach 1944-57 mieścił się tu powiatowy Urząd Bezpieczeństwa. Obecnie są wykorzystywane na cele publiczne, m.in. mieści się tu Szkoła Muzyczna.

krakowiak
królik miniaturowy