Od 1 lipca br. wprowadzamy nowe zasady funkcjonowania serwisu - wszystkie materiały publikowane na naszych stronach są dostępne bezpłatnie! Mamy nadzieję, że odblokowanie bazy materiałów umożliwi coraz liczniejszej społeczności naszych Użytkowników częste odwiedzanie naszych stron i korzystanie z materiałów.
Serwis jest obecnie w trakcie zmian związanych przede wszystkim z organizacją opcji w poszczególnych działach. W ciągu wakacji zmiany te zostaną zakończone. Nie wpłynie to na dostęp do materiałów - serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszych stron również w czasie wakacji!
Pod hasłem "Przygotowanie projektów ewaluacyjnych w ramach wymagań MEN oraz kontrole w placówce w oparciu o arkusze kontroli", 12 kwietnia br. odbył się w Warszawie III Ogólnopolski Kongres Dyrektorów Przedszkoli. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Celem kongresu, zorganizowanego przez czasopismo Doradca Dyrektora Przedszkola oraz Wydawnictwo FORUM, było omówienie nowych obowiązków przedszkoli wprowadzonych rozporządzeniem w sprawie nadzoru pedagogicznego z dnia 7 października 2009 roku.
Konferencja rozpoczęła się minutą ciszy. W ten sposób ponad 200 zgromadzonych na sali Biblioteki Narodowej dyrektorów przedszkoli uczciło pamięć ofiar katastrofy lotniczej, która miała miejsce w dniu 10 kwietnia br. pod Smoleńskiem.
Wykłady zainaugurowało wystąpienie Naczelnika Wydziału Wspierania Rozwoju Dziecka i Edukacji Przedszkolnej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Aleksandra Tynelskiego. Ekspert departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN wielokrotnie podkreślał, jak ważny jest rozwój sieci placówek wychowania przedszkolnego i uświadamianie społeczeństwu znaczenia edukacji przedszkolnej. Zgodnie z założeniami Ministerstwa, do roku 2020 wychowaniem przedszkolnym ma zostać objętych 90% dzieci w wieku od 3-5 lat. Obecnie, w roku szkolnym 2009/2010, wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wynosi 59,7%, podczas gdy cztery lata temu, w roku 2005/2006, odsetek ten kształtował się na poziomie 41%. Aleksander Tynelski przypomniał, że z dniem 1 września 2011 roku zostanie wprowadzony obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci pięcioletnich.
W czasie kongresu głos zabrała również prof. Gruszczyk-Kolczyńska, która podkreślała, że istotą edukacji jest wspomaganie dziecka w rozwoju umysłowym, a nie podawanie gotowej wiedzy. Tradycyjna myśl pedagogiczna nie wystarczy - nie chodzi o to, by dzieci zapamiętały i umiały powtórzyć przerabiany materiał, chodzi o to, by zrozumiały na czym polega istota problemu. Dlatego tak ważne jest włączenie do programu zajęć w przedszkolu jak największej liczby praktycznych doświadczeń. Kluczowe jest tu indywidualne podejście do każdego dziecka, a także nawiązanie współpracy z rodzicami i pokazanie im, jak pracować z dzieckiem, by osiągnąć najlepsze rezultaty. W planowaniu działalności dydaktycznej w przedszkolu należy postawić na jakość - dobrze oznacza skutecznie, a nie szybko. Zdaniem profesor, należy wprowadzić zmiany w procesie kształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego - większy nacisk powinien zostać położony na zagadnienia z zakresu psychologii stosowanej.
Dalsza część konferencji poświęcona była formom nadzoru pedagogicznego: ewaluacji, kontroli i wspomaganiu. Dr hab. Henryk Mizerek, ekspert do spraw oceny programów edukacyjnych, przybliżył uczestnikom kongresu proces ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w placówkach przedszkolnych. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przestrzegł przed typowymi pułapkami ewaluacji takimi jak: brak projektu, nieprecyzyjne sformułowanie jego tematu, zbyt szerokie określenie zakresu prowadzonej autoewaluacji, jak również stosowanie w kwestionariuszach pytań zamkniętych i sugerujących. Aby zbudować skuteczny system ewaluacji w przedszkolu konieczne jest jasne sformułowanie celów, klarowność kryteriów, zaangażowanie uczestników, oraz dostępność danych i narzędzi. Kluczowa jest również efektywność osiąganych rezultatów oraz zastosowanie i upowszechnienie wyników oceny. Ewaluacja nie jest i nie może być sztuką dla sztuki - wewnętrzna ocena funkcjonowania placówki ma pomóc dyrektorom w podjęciu działań na rzecz poprawy jakości kształcenia. To, czy wskazany cel zostanie osiągnięty, zależy od dialogu prowadzonego ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: państwem, samorządami, społecznością lokalną, opinią publiczną i rodzicami.
Problematykę nadzoru pedagogicznego kontynuowała Izabela Suckiel, konsultant ds. ewaluacji w Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, która omówiła zagadnienia z zakresu kontroli wewnętrznej w przedszkolu. Zarówno o jej zakresie, jak i strukturze, decyduje dyrektor przedszkola. W procesie planowania dyrektorzy powinni odpowiedzieć na następujące pytania: kogo lub czego dotyczyć będzie kontrola, w jakiej formie i z wykorzystaniem jakich narzędzi zostanie przeprowadzona oraz kto będzie odpowiedzialny za jej zorganizowanie. Ważne jest określenie terminu i częstotliwości kontroli wewnętrznej, jak również wskazanie rozporządzeń, które mają stanowić jej podstawę. Mogą to być przykładowo: rozporządzenie w sprawie podstawy programowej (w zakresie realizacji podstawy programowej), rozporządzenie w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (w zakresie funkcjonowania zespołu wczesnego wspomagania), jak również rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (w zakresie organizacji i działania innych form wychowania przedszkolnego).
Gościnnie udział w kongresie wzięła sędzia Anna Maria Wesołowska, która poruszyła temat przemocy wobec dzieci. Zdaniem autorki książki "Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny", nawet jeżeli nie mamy pewności, czy dziecko jest ofiarą krzywdzenia, musimy pamiętać, że być może jesteśmy jedyną osobą, która zauważyła, że dziecko potrzebuje pomocy. W tej sytuacji nie możemy pozostać obojętni - dziecko samo się nie obroni.
Na zakończenie konferencji Wiesława Mądrowska, redaktor prowadzący czasopisma Doradca dyrektora przedszkola wyjaśniła jak wygląda obserwacja pracy nauczyciela w nowym systemie nadzoru. Na uczestników kongresu czekała również niespodzianka - okolicznościowy tort z okazji pierwszej rocznicy powstania miesięcznika.
Fotografie z kongresu udostępniło nam Wydawnictwo Forum - serdecznie dziękujemy!
12.04.2010 godz. 10.00 - 18.00 termin nadsyłania zgłoszeń upływa na 7 dni przed rozpoczęciem Kongresu
Miejsce:
Warszawa
Program:
Program i formularz zgłoszeniowy - w załączniku. Cel szkolenia:
Przygotowanie projektów ewaluacyjnych w ramach wymagań MEN oraz kontrole w placówce w oparciu o arkusze kontroli. Koszt uczestnictwa: 349 zł brutto
Milion dzieci rocznie ulega różnego rodzaju wypadkom. Aż 60% wypadków, których ofiarami są dzieci w wieku przedszkolnym, to zdarzenia, do których dochodzi w domu (konferencja ekspercka Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Warszawa, listopad 2008, informacja PAP)
Na kurs zaproszeni są wszyscy rodzice z Warszawy i okolic:
• szkolenie prowadzone przez Specjalistów Ratownictwa Medycznego z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy dzieciom;
• nauka praktycznego ratowania zdrowia i życia dziecka;
• aktywna dyskusja na temat rozpoznawania stanów zagrożenia u dziecka - na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę, co powinno wzbudzić niepokój rodziców i opiekunów.
Z powodu awarii technicznej, która okazała się poważniejsza niż początkowo sądziliśmy, została wstrzymana aktualizacja serwisu,
za co serdecznie przepraszamy wszystkich naszych Użytkowników. Dziękujemy za wiele sympatycznych maili wspierających nasze
działania, chociaż pomimo starań, nie udało nam się przyspieszyć prac związanych z opanowaniem awarii.
Najgorsze już jednak za nami, w najbliższych dniach zamieścimy nowe materiały, zaktualizujemy bazę przedszkoli oraz wznowimy wysyłanie biuletynu.
W II Ogólnopolskim Kongresie Dyrektorów Przedszkoli, zorganizowanym przez czasopismo Doradca Dyrektora Przedszkola oraz Wydawnictwo Forum, wzięło udział 300 dyrektorów przedszkoli z całej Polski. Gościem honorowym była minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. Wśród prelegentów obecni byli również:
• Ewa Zielińska - doradca metodyczny, wieloletni nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka podręczników dla nauczycieli i rodziców;
• Wiesława Mądrowska - redaktor prowadząca miesięcznik Doradca Dyrektora Przedszkola;
• Izabela Suckiel - konsultant ds. kadry kierowniczej i mierzenia jakości pracy w CEN;
• Anna Maria Wesołowska - sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi w IV Wydziale Karnym, szerszej publiczności znana z serialu fabularno-dokumentalnego "Sędzia Anna Maria Wesołowska", emitowanego przez telewizję TVN. Autorka książki "Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny".
Minister Katarzyna Hall zwrócila uwagę na szczególną rolę, jaką odgrywa przedszkole w procesie edukacyjnym, a także na znaczenie wspólpracy przedszkoli z rodzicami. Ponadto, minister Katarzyna Hall zapowiedziała zmiany legislacyjne w zakresie współpracy pomiędzy placówkami przedszkolnymi, a poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w kierunku odbiurokratyzowania współpracy oraz skuteczniejszej diagnostyki i szybszej pomocy dzieciom.
Fotografie z kongresu udostępniło nam Wydawnictwo Forum - serdecznie dziękujemy!
termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30.11.2009
termin kongresu: 7.12.2009 godz. 10.30 - 18.00
Miejsce:
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213, Warszawa
Program:
Program, formularz zgłoszeniowy - w załączniku. Cel szkolenia:
Przygotowanie placówki do oceny i kontroli w zakresie wymagań MEN zgodnie z nowym rozporządzeniem o nadzorze pedagogicznym.
W związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2009 r. nr 56 poz. 458) wszystkie dzieci pięcioletnie w Polsce, od roku szkolnego 2009/2010, 2010/2011 mają możliwość korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Od 1 września 2011 stanie się to obowiązkiem.
Dzieci sześcioletnie mogą być przyjęte do szkoły w latach 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012 na wniosek rodziców. Warunkiem będzie wcześniejsze uczęszczanie dziecka do przedszkola.
Od 1 września 2009 we wszystkich formach wychowania przedszkolnego: przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego, będzie realizowana nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Została ona określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół: Dz. U. z 15.01.2009 r. nr 4, poz. 17.
II Ogólnopolska Konferencja dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej "Klucz do uczenia się" - dziecko w świecie matematyki (podejście Wygotskiego do wczesnej edukacji)
Głównym prelegentem będzie specjalistka pedagogiki Lwa Wygotskiego - Galina Dolya (autorka programu zatwierdzonego przez MEN). Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego.
Program:
1. Matematyka sensoryczna. Rozwijanie dziecięcych umiejętności poznawania cech przedmiotów.
- rozpoznawanie cech przedmiotów za pomocą kolorów.
- magiczne okulary kształtów.
- dziecko jako konstruktor.
2. Logika. Rozwijanie dziecięcych umiejętności identyfikowania właściwości przedmiotów, myślenia sekwencyjnego, wyciągania wniosków, segregowania i systematyzowania informacji.
- mądre pytania.
- okręgi grupujące.
3. Matematyka. Kształtowanie języka matematycznego dzieci i pojęcia miary, liczby, ilości i właściwości. Badanie związków między przedmiotami: więcej, mniej, tyle samo...
Koszt: 60.- złotych (w tym materiały i poczęstunek)
Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Termin:
termin składania prac upływa 16-03-2009
Program:
Cele konkursu: rozwijanie u dzieci zainteresowań artystycznych oraz poszukiwanie inspiracji twórczej w bajkach.
Prace należy nadsyłać na adres organizatora z dopiskiem Konkurs plastyczny:
Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Katowice 40-866
ul. Piastów 13
telefon kontaktowy: (032) 254-24-92 e-mail: mp57@wp.pl
REGULAMIN KONKURSU:
1. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci przedszkolnych w wieku 3 do 6 lat.
2. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji do książkowych bajek znanych, lubianych przez dzieci.
3. Prace powinny być wykonane indywidualnie przez dziecko na papierze formatu A4, techniką tzw. płaską: rysowanie, malowanie, techniką collage itp.
4. Do prac należy dołączyć metryczkę umieszczoną na odwrocie pracy, która powinna zawierać: tytuł bajki, imię i nazwisko dziecka, wiek, adres przedszkola, telefon, e-mail, imię i nazwisko opiekuna.
5. Prace należy składać lub przesyłać na adres Miejskiego Przedszkola nr 57, im. Krasnala Hałabały w Katowicach, ul. Piastów 13, 40-866 Katowice z dopiskiem "Konkurs plastyczny"
6. Termin składania prac upływa z dniem 16 marca 2009 r.
7. Każda placówka może nadesłać maksymalnie 4 prace.
8. Sponsorzy nagród:
Miejskie Przedszkole nr 57, Im. Krasnala Hałabały w Katowicach,
Miesięcznik "BLIŻEJ PRZEDSZKOLA - wychowanie i edukacja".
9. Organizator powoła Radę Artystyczną, która dokona wstępnej selekcji prac:
zapozna się z treścią wypowiedzi plastycznej, sprawdzi zgodność prac z regulaminem i terminem konkursu, oceni wstępnie technikę i jakość wykonania.
10. Ostatecznej oceny prac dokona Jury powołane przez Organizatora pod koniec miesiąca marca 2009 roku.
11. Autorzy najlepszych prac otrzymają dyplomy i nagrody w kategorii:
a. grupy młodsze 3-4 latki
b. grupy starsze 5-6 latki
Ponadto Jurorzy wybiorą prace do ekspozycji.
12. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi pod koniec marca 2009 r. podczas "Dni otwrtych przedszkola". Laureaci konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie, a nagrody zostaną przesłane pocztą. Chętni opiekunowie otrzymają podziękowania za przygotowanie wychowanków do konkursu. Lista nagrodzonych oraz uczestniczących w konkursie zostanie również opublikowana na:
a. stronie internetowej przedszkola - organizatora konkursu,
b. stronie Redakcji "BLIŻEJ PRZEDSZKOLA - wychowanie i edukacja"
13. Nadesłane prace stają się własnością Organizatora i nie będą zwracane autorom.
14. Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z przyjęciem przez uczestnika konkursu oraz jego ustawowych przedstawicieli warunków niniejszego regulaminu, a także z wyrażeniem przez nich zgody na:
- nieodpłatne wyeksponowanie pracy określonej w pkt.11,
- przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych każdego uczestnika konkursu w celach związanych z organizacją konkursu.
15. Postanowienia niniejszego regulaminu są wyłączną podstawą do prowadzenia konkursu, a ich wykładnia i interpretacja należy wyłącznie do Organizatora.
16. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany zasad konkursu i treści regulaminu w trakcie trwania konkursu.
Z bajkowymi pozdrowieniami koordynator konkursu: mgr Agnieszka Kubiczek
lider kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom
w Miejskim Przedszkolu nr 57, im. Krasnala Hałabały w Katowicach
W dziale pomoce dodaliśmy nową opcję - galerię zdjęć. W tej opcji publikujemy zdjęcia o charakterze poznawczym, które można wykorzystać jako pomoc podczas zajęć tematycznych z dziećmi. Publikujemy również nasze fotoreportaże z wypraw wakacyjnych, urlopowych i weekendowych - być może znajdziecie znajome miejsca, a może zachęcimy Was do poznania nowych miejsc - razem z dziećmi, od których możemy się wiele nauczyć, a najbardziej możemy nauczyć się dociekliwości i radości odkrywania. Zapraszamy do odwiedzania stron galerii!
Drogie koleżanki, witam po wakacjach!
Mam nadzieję, że w pełni sił podjęłyśmy nowe wezwania w roku szkolnym 2008/20009. Serdecznie zapraszam na spotkanie nauczycieli przedszkoli Sympatyków PSAPCF.
Program:
1. Podsumowanie spotkań mających miejsce w ubiegłym roku szkolnym - dzielenie się wiedzą i doświadczeniem (mile widziane materiały wypracowane podczas działań z przedszkolakami).
2. Planowanie tematyki i terminów spotkań w roku szkolnym 2008/2009.
3. Część warsztatowa Technika stemplowania jako inspiracja do działań twórczych.
4. Posumowanie i zakończenie.
Uczestnicy spotkania proszeni są o przyniesienie:
- bloków rysunkowych,
- mazaków,
- farb plakatowych (w jednym kolorze).
Nie przynosimy poczęstunku.
Adres do korespondencji:
bsbeata393@gmail.com
Do zobaczenia Beata Staniczek
wiceprzewodnicząca regionu Katowice PSAPCF
Podczas wakacyjnych porządków wykonaliśmy kilka zmian:
• dodaliśmy formularz zgłoszeniowy, umożliwiający zgłaszanie przedszkoli do zamieszczenia w naszej bazie (opcja dodaj swoje przedszkole jest dostępna tutaj);
• zmodyfikowana została opcja nasi autorzy, dzięki czemu informacje o autorach są łatwiej dostępne, możliwe jest również wyszukiwanie publikacji danego autora według działu serwisu i kategorii publikacji;
• do opowiadań dodane zostały krótkie komentarze wprowadzające;
• dodaliśmy rejestr zasobów serwisu (w lewym panelu), który w szybki sposób dostarczy informacji o ostatnich aktualizacjach w poszczególnych działach;
• nowe teksty wprowadzone do bazy w ciągu bieżącego miesiąca są wyróżnione kolorem (we wszystkich wyszukiwarkach serwisu). W końcu każdego miesiąca nowe teksty zmieniają swój status na normalny i w kolejnym miesiącu wprowadzane są nowe, wyróżnione kolorem teksty. Taka procedura umożliwi szybką orientację w serwisie i ułatwi odszukanie potrzebnych materiałów w nowościach.
Rozpoczynamy prezentację prac, pomysłów i osiągnięć placówek przedszkolnych, którym udostępniamy nową opcję - prezentacje przedszkoli. Razem z publikacją zamieszczać będziemy również wizytówki przedszkoli: dane kontaktowe, adres strony www przedszkola oraz mini-galerię ze zdjęciami - w opcji baza przedszkoli.