Piłka
Krótkie opowiadanie, może stanowić część zajęcia, podczas którego wprowadzamy lub utrwalamy pojęcia: duży, mały. Pomoc stanowią piłki lub szablony piłek o różnej wielkości.
• plan pracy Jakie zabawki mamy w naszej sali

Marcin chodzi do przedszkola gdzie zaprowadza i odbiera go codziennie mama. W drodze powrotnej mijali boisko. Często widział jak dzieci bawią się na nim dużą kolorową piłką.
- Och! Jaka piękna, gdybym tylko mógł jej dotknąć i podrzucić - rozmyślał.
Wieczorami, kiedy Marcin leżał w łóżku, zamykał oczy i wyobrażał sobie jak piłka unosiła się wysoko chowając się w chmurach, to znów spadała powoli, a on chwytał ją w swoje ręce. Często śniło mu się, jak piłka staje się coraz większa albo bardzo mała, a on chowa ją do kieszeni.
- Synku, dzisiaj twoje urodziny. Mamy dla ciebie prezent. - tatuś trzymał dużą czerwoną piłkę przewiązaną ogromną kokardą.
- To piłka, którą tak bardzo chciałem mieć, piłka z moich snów - zawołał Marcin i mocno uściskał rodziców.