aktualności | opinie o nas
dodaj   poleć  napisz
 
baza materiałów publikacje Celestyn Freinet pomoce  
 • baza materiałów 1966 / 79
 • publikacje 96 / 55
 • Celestyn Freinet 73
 • kalendarz 8
 • techniki plastyczne 29 / 141
 • kolorowanki 220
 • nasza galeria 312
 • galeria zdjęć 607
 • katalog haseł 96
baza materiałów > scenariusze zajęć
Kategoria: SCENARIUSZE ZAJĘĆ - OGÓLNE
Grupa wiekowa: dzieci 3-letnie
Miesiąc (propozycja): październik
TEMAT: Jesienny spacer
Autor: Bożena Forma
OBSZAR EDUKACYJNY: Obszar edukacji przyrodniczej. Obszar edukacji muzycznej.
CELE OGÓLNE:
•   umiejętne określanie charakterystycznych cech jesieni,
•   wyrabianie szybkiej reakcji na przerwę w muzyce i zmiany dynamiczne.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
•   wyróżnia co najmniej dwie charakterystyczne cechy jesieni,
•   szybko reaguje na przerwę w muzyce i zmiany dynamiczne.
METODA: czynna, oglądowa
FORMA: grupowa, indywidualna
POMOCE: klej, kontury liści i odpowiadające im szablony

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. W pogodny jesienny poranek nauczycielka z dziećmi udaje się na wycieczkę do parku. Zatrzymują się w pobliżu dużych drzew pokrytych kolorowymi liśćmi. Prowadząca recytuje wiersz B. Forma: Jesienią w parku.

B. Forma: Jesienią w parku

Jarzębina i żołedzie
w parku pełno jest ich wszędzie.
Zbieraj wszystko do koszyka -
woła Paweł i Monika.

Wiatr powiewa, deszczyk pada,
a tu grad kasztanów spada.
Lecą liście i żołędzie,
śmiechy dzieci słychać wszędzie.

Będzie ludzik kasztanowy,
za nim piesek żołędziowy.
Z jarzębiny koraliki
dla laleczki Weroniki.

2. Po powrocie do przedszkola nauczycielka jeszcze raz powtarza treść wiersza. Zadaje dzieciom pytania:
- Co się stało z liśćmi w parku, gdy powiał wiatr?
- Co jeszcze spadało z drzew?
- Czego szukaliśmy w trawie pod drzewami?

3. Dzieci w podskokach, w rytmie akompaniamentu przemieszczają się w dowolnych kierunkach w sali. Na przerwę w muzyce "kasztany spadają" - zatrzymują się, wykonują energiczny przysiad, następnie wyskok i ponownie przechodzą do przysiadu.

4. Prowadząca gromadzi dzieci wokół siebie i utrwala poznany tekst wiersza.

5. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Na polecenie nauczycielki dobierają odpowiednie kształty i dopasowują do proponowanych konturów. Przeliczają liście - liczebniki: jeden, dwa.

6. Na zakończenie nauczycielka przeprowadza zabawę Tańczące liście.
Kiedy akompaniament brzmi zupełnie cicho dzieci "liście" leżą spokojnie na dywanie. W miarę gdy akompaniament staje się coraz głośniejszy dzieci "liście" podrywają się do tańca. Powoli przechodzą do przysiadu, następnie do pozycji stojącej, unoszą w górę ręce i kołyszą nimi w różne strony.
odwiedzin: 22552611  
o serwisie podstawa programowa regulamin mapa serwisu kontakt panel administracyjny
Copyright © 2005-2024  Rok w Przedszkolu Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu