aktualności | opinie o nas
dodaj   poleć  napisz
 
baza materiałów publikacje Celestyn Freinet pomoce  
 • baza materiałów 1966 / 79
 • publikacje 96 / 55
 • Celestyn Freinet 73
 • kalendarz 8
 • techniki plastyczne 29 / 141
 • kolorowanki 220
 • nasza galeria 312
 • galeria zdjęć 607
 • katalog haseł 96
baza materiałów > scenariusze zajęć
Kategoria: SCENARIUSZE ZAJĘĆ - MUZYCZNE
Grupa wiekowa: dzieci 5-letnie
Miesiąc (propozycja): listopad
TEMAT: Jesienny wiatr
Autor: Bożena Forma
CEL OGÓLNY:
•   rozwijanie wyobraźni muzycznej;
•   poznanie nowej piosenki.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
•   wykonuje ciekawe improwizacje ruchowe
•   reaguje na zmiany dynamiki i tempa
•   wykonuje układ ruchowy do piosenki

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Nauczycielka zwraca się do dzieci siedzących blisko instrumentu.

- Za chwilę usłyszycie utwór, który opowiada o wietrze. Uważnie posłuchajcie. Później powiecie mi jaki jest ten wiatr.

Utwór prezentowany przez prowadzącą powinien mieć zróżnicowane tempo i dynamikę.

Nauczycielka tak kieruje wypowiedziami dzieci, aby uzyskać od nich określenia:

•   muzyka grana cicho - lekki, słaby wietrzyk
•   muzyka grana głośno - wichura, porywisty wiatr
•   głośne akordy - trąba powietrzna

2. Zabawa ruchowa Jesteśmy wiatrem.
Każde dziecko trzyma w ręce kolorową wstążkę. Wykonuje dowolne improwizacje ruchowe do muzyki.

3. Zabawa Wiatr doskonaląca aparat mowy.

Nauczycielka wykonuje utwór stosując często zmiany tempa i dynamiki.

Dzieci zamieniają się w "wiatr". Kołyszą rękami w dowolne strony z równoczesnym wypowiadaniem głosek "szsz...".

Muzyka grana piano, spokojnie - płynne ruchy, głoski "szsz" wypowiadane cicho.

Muzyka grana forte - energiczne ruchy, głoski "szsz" wypowiadane głośno.

4. Słuchanie piosenki Jesienny wiatr w wykonaniu prowadzącej.

B. Forma: Jesienny wiatr

1. Kto porwał chustkę mamie,
kto ciągle za oknem śpiewa,
kto goni ciemne chmury,
kto stącił liście z drzewa?

Ref: To pewnie wiatr,
jesienny wiatr
piosenkę nam zanucił.
Zatańczyć chciał
lecz nie miał z kim
więc bardzo się zasmucił.

2. Nie martw się wietrze, nie martw,
chętnię zatańczę z tobą.
Powirujemy razem
nad lasem, polem, wodą.

Ref: To pewnie wiatr...

5. Rozmowa na temat treści i charakteru melodii.

6. Próby zaznaczania pierwszej miary taktu i określenia metrum. Utrwalenie pojęć zwrotka i refren. Nauczycielka gra melodię piosenki. Kiedy dzieci słyszą jej refren unoszą prawą rękę w górę.

7. Nauka refrenu piosenki poprzez:

- jego recytację
- śpiew z podziałem na grupy
- mruczenie słów gdy nauczycielka podniesie rękę.
odwiedzin: 22551345  
o serwisie podstawa programowa regulamin mapa serwisu kontakt panel administracyjny
Copyright © 2005-2024  Rok w Przedszkolu Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu