Tęcza
Opowiadanie Tęcza to okazja do wyjaśnienia zjawiska powstawania tęczy oraz utrwalenia jej barw. Piosenka o tęczy (np. Taniec z tęczą) może stać się elementem zajęć muzycznych, a jej barwy można wykorzystać w działaniach plastycznych.
• scenariusz zajęć Tęcza

Od samego rana padał deszcz. Maciek podparł brodę i obserwował spływające po szybie krople. A miało być tak wesoło. Wyjazd z rodzicami nad jezioro, kajaki i wspólny spacer. W pewnej chwili deszcz przestał padać. Zza chmury wyjrzało słońce i chłopiec zobaczył niezwykłe zjawisko. Na niebie pojawiła się piękna, kolorowa tęcza. Jak olbrzymi most rysowała się na niebie, połyskując w słonecznych promieniach. Maciek szybko wyjął farby. Rozłożył na podłodze duży arkusz papieru i zaczął malować. Kilka dużych, zamaszystych ruchów pędzlem i już po chwili kolorowe pasy tworzyły tęczę. Przez chwilę Maciek przyglądał się swojej pracy. Nabrał pędzlem żółtej farby i namalował słońce. Potem las i jezioro. Nagle do pokoju weszła mamusia.
- Widzę, że znalazłeś sobie zajęcie. Szkoda, że deszczowa pogoda zmusiła nas do zmiany planów.
- Niezupełnie - uśmiechnął się Maciek.
- Zapraszam nad jezioro - wskazał na swoją pracę.
- Piękna - zachwyciła się mamusia. - Powiesimy ją na ścianie.
Już po chwili w pokoju zrobiło się weselej. Mamusia cienkim pędzelkiem namalowała trzy postacie.
- To nasza rodzina. Idziemy popływać kajakiem.
Maciuś zaznaczył na jeziorze wyspę.
- Musimy koniecznie tam popłynąć.
Chociaż zrobiło się późno, "wycieczka" wciąż trwała.
- Może dobrze się stało, że właśnie dzisiaj na dworze była brzydka pogoda.
odwiedzin: 20911532