aktualności | opinie o nas
dodaj   poleć  napisz
 
baza materiałów publikacje Celestyn Freinet pomoce  
 
 • baza materiałów 1966 / 79
 • publikacje 96 / 55
 • Celestyn Freinet 73
 • kalendarz 8
 • techniki plastyczne 29 / 141
 • kolorowanki 220
 • nasza galeria 312
 • galeria zdjęć 607
 • katalog haseł 96
pomoce > katalog haseł
ABCDFGHJKLŁMNOPRSŚTUWZŻ
wszystkie alfabetyczniewszystkie wg ostatnio dodanych
 
znalezionych: 9, strona 1 z 1
[+]
pantera śnieżna
pasteryzacja
pelikan
Planetarium Śląskie w Chorzowie
Podlasie
polka
Polska - krainy historyczne
prawosławie
 Ortodoksyjny odłam chrześcijaństwa, powstały w wyniku rozłamu w kościele chrześcijańskim w 1054 r. (wielka schizma wschodnia). Prawosławie uznaje dekrety tylko pierwszych 7 soborów powszechnych, nie uznaje dogmatów ustanowionych przez kolejne sobory (m.in. dogmatów o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny, Wniebowzięciu Matki Boskiej, nieomylności papieża). Główną różnicą teologiczną między prawosławiem, a katolicyzmem jest wyznawany w Credo w kościele katolickim fragment o pochodzeniu Ducha Świętego także od Syna (dogmat Filioque - "i [od] Syna"). Zgodnie z teologią prawosławną, Bóg Ojciec jest jedynym źródłem i Syna i Ducha. Prawosławie odrzuca ponadto ideę odpustu i czyśćca oraz celibat niższego duchowieństwa. Nie uznaje zwierzchnictwa biskupa Rzymu czyli papieża.

Kościół prawosławny nie dogmatyzuje wiary w takim stopniu jak kościól katolicki, natomiast częste są w prawosławiu opinie teologiczne (teologumeny), ktore mają charakter bardziej indywidualnych komentarzy niż obowiązujących powszechnie wykładni i ktore pozostawiają wiele spraw otwartych (np. nie neguje się Wniebowzięcia Matki Boskiej, ale też nie widzi się potrzeby podniesienia do rangi dogmatu, zatem pozostając otwartym na treść, neguje się jedynie formę). Również w wielu kwestiach natury moralnej i etycznej, zamiast oficjalnego stanowiska, przyjmuje się postawę indywidualnego podejścia na poziomie wierny-opiekun duchowy.

Kościół prawosławny w Polsce liczy ponad 500 tys. wiernych (na świecie - prawie 300 mln) i jest drugim pod względem liczebności kościołem chrześcijańskim (po kościele katolickim). Składa się z cerkwi lokalnych zwanych autokefailami, które pozostają w zgodności dogmatycznej. Każda autokefaliczna cerkiew jest rządzona przez Święty Sobór Biskupi. Patriarcha Konstantynopola, ze względów historycznych, zajmuje pierwsze honorowe miejsce wśród przywódców lokalnych cerkwi.

Najważniejszym miejscem dla prawosławia w Polsce jest Święta Góra Grabarka.

przebiśnieg
 
odwiedzin: 21741160  
o serwisie podstawa programowa regulamin mapa serwisu kontakt panel administracyjny
Copyright © 2005-2024  Rok w Przedszkolu Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu